Victorinox - originálne švajčiarske nože

Kategórie
 
 
 
 

Victorinox - originálne švajčiarske nože

Už skoro 130 rokov histórie firmy Victorinox charakterizuje vytrvalosť a kontinuálny rast. Špecifický ráz Švajčiarska sa ozrkadľuje na firemnom vývoji. V roku 1884 si podnikateľ Karl Elsener otvoril nožiarsku dieľňu v Ibachu v centrálnom Švajčiarsku. V priebehu rokov ju vybudoval na globálnu spoločnosť.

Firma Victorinox bola založená v čase, kedy bolo Švajčiarsko jednou z najchudobnejších krajín v Európe. Okolo roku 1880 bolo veľa Švajčiarov nezamestnaných a mali pocit, že iná cesta okrem emigrácie pre nich nepríchádza do úvahy. Napriek tejto ťažkej ekonomickej situácií sa nožiar Karl Elsener chopil iniciatívy a položil základy pre úspešnú spoločnosť otvorením svojho nožiarskeho podnikania.

Zakladateľov novátorský duch, poctivosť a hlboké korene v regióne sprevádzajú históriu Victorinoxu počas celých takmer 130 rokov a žijú dalej vo filozofii a produktoch firmy. Od založenia firmy v roku 1884 Victorinox ostal dodnes rodinnou firmou. Rodina Elsenerovcov, ktorá založila firmu, vlastní 10% akcií. Ostatných 90% je v majetku nadácie Victorinox. Tento model zaručuje budúcnosť firmy a zaisťuje zamestnanie pre svojich zamestnancov na dlhý čas.

 

História spoločnosti Victorinox

1884
Po tom čo pracoval ako tovariš v Paríži a južnom Nemecku si Karl Elsener otvoril svoju nožiarsku dieľňu v Ibachu vo Švajčiarsku. Energiu pre beh brúsnych a leštiacich strojov získaval z vodného kolesa poháňaného vodou potoka Tobelbach.

1891
Švajčiarska armáda je prvý krýt vybavená vojenskými nožmi.

1897
12. júna bol patentovaný dôstojnícky a šporový nôž.

1909
Pre odlíšenie od kópii začal na svojich nožoch Karl Elsener používať kríž a štít, aktuálny znak, ktorý je aj na dnešných výrobkoch Victorinox.

1909
Po smrti svojej matky používa zakladateľ spoločnosti jej krstné meno Victoria ako meno svojej spoločnosti.

1921
Bola vyvinutá nerezová oceľ (tiež známa pod skratkou ‘inox’). Kombináciou inox s Victoria vznikla nová značka – Victorinox.

1931
Spoločnosť Brown Boveri postavila ako prvú na svete plne elektrickú linku pre tepelnú úpravu čepelí nožov.

1945
Po 2. svetovej vojne PX obchody americkej armády, námorníctva a letectva predávajú obrovské množstvá „švajčiarskych dôstojníckych nožov“ svojim dôstojníkom a vojakom. Američania ich nazvali „Swiss Army Knife“. Tento termín sa udomácnil v anglicky hovoriacich krajinách.

1969
Niektoré profesionálne nože a nože pre domácnosť sa začali vyrábať v novej 5-podlažnej budove.

1980
Najväčšia expanzia spoločnosti. Priestory pre výrobu, kancelárie a sklad sa rozšírili z 11,000 na 27,000 m?. 730 zamestnancov spoločnosti vygenerovali obrat 65 miliónov švajčiarskych frankov.

1989
Hodinky Swiss Army boli uvedené na americký trh s veľkolepým úspechom.

1992
Otvorená prvá pobočka v Japonsku. V ďalších rokoch nasledujú pobočky v Mexiku, Brazílii, Poľsku, Hong Kongu/Číne, Vietname a Čile.

1999
Pre posilnenie a zatraktívnenie značky Victorinox bola vyvinutá línia cestovných potrieb Travel Gear. Je vyrábaná na základe licenice podľa prísnych kvalitatívnych smerníc.

1999
Založenie Victorinox Watch SA v Bonfole vedie k expanzii oddelenia hodiniek.

2000
Bola založená nadácia Victorinox. Jej dlhodobým cieľom je garantovať pracovné miesta zamestnancom a zaistiť finančnú nezávislosť.

2001
Kolekcia oblečenia pre voľný čas a business bola predstavená pre severoamerický trh. Zákazníkov si získala rovnakými nárokmi na kvalitu ako u vreckových nožov.

2001
Všetkých 5 produktových kategórii (vreckové nože, nože pre profesionálov a domácnosti, hodinky, cestovné potreby a móda) boli po prvý krát spoločne predstavené vo vlajkovej predajni v Soho v New Yorku.

2002
Victorinox sa stal jediným akcionárom Swiss Army Brands Inc. V USA. Obrat prvýkrát v histórii značky presiahol 400 miliónov švajčiarskych frankov.

2005
Prevzatie firmy Wenger SA z Delémontu vo Švajčiarsku, ktorý vyrába nože od roku 1893 a taktiež dodáva nože švajčiarskej armáde. Akvizícia zaručuje trvalý rozvoj švajčiarskych armádnych nožov a ich výrobu vo Švajčiarsku.

2006
Továreň na výrobu hodiniek sa presťahovala do mesta Porrentruy.

2007
Opätovné spustenie značky parfémov Victorinox Swiss Army Fragrances s emblémom Victorinox.

2007
Victorinox zakladá spoločnosť Victorinox Swiss Army Fragrance AG vo svojom sídle. Línia parfémov Wenger bola premiestnená a vyrábaná pod hlavičkou Victorinox.

2008
V New Bond Street v Londýne otvoril Victorinox svoju prvú vlajkovú predajňu v Európe.

2009
Victorinox má celosvetovo 1700 zamestnancov a generuje obrat okolo 500 miliónov švajčiarskych frankov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia