Brúsenie nožov

Kategórie
 
 
 
 
 
 
 

Brúsenie nožov

Tu nájdete informácie ako najlepšie nabrúsiť Vaše nože. Vedeli ste, že je rozdiel medzi ostrením a brúsením nožov? A na čo sa používa ocieľka, brúska a brúsny kameň?

Ostrenie
Neustálym používaním sa ostrosť noža stráca. Ostrie sa celkom neotupuje, dochádza iba k jemnej strate obvykle vysokej ostrosti. Toto nie je voľným okom rozoznateľné. S ocieľkou znova naostríte svoj nôž a ostane opäť dlho ostrý.

Niektoré ocieľky ponúkame s obzvlášť jemným povrchom, pre jemné, konečné doostrenie. Používajú sa hlavne na mäsiarske nože. Nože po ostrení dosahujú veľmi hladký rez. Tieto ocieľky sú v našom e-shope špeciálne označené (mäsiarska ocieľka) tak isto ako aj oválne ocieľky, ktoré ponúkajú väčší kontakt s ostrím. Ostrenie je tým pádom rýchlejšie a efektívnejšie.

Používanie ocieľky:

Zoberte ocieľku do ľavej a nôž do pravej ruky (ľaváci obrátene). Čepeľ musí zvierať s ocieľkou uhol 20° (ako na obrázku) a zľahka tlačte čepeľ voči ocieľke. Ťahajte striedavo obe strany ostria od konca až po špičku tak ako na obrázku. Po 6 – 8 opakovaniach získa Váš nôž opäť svoju vysokú ostrosť.

Druhý spôsob použitia ocieľky je ukázaný na obrázku nižšie. Pri tejto metóde je ocieľka položená špičkou kolmo na podložku (pracovnú dosku alebo stôl). Rovnomernými ťahmi ostria po ocieľke naostríte svoj nôž ľahko a bezpečne.Ocieľka musí byť vždy dlhšia ako ostrený nôž.

Brúsenie
Ak sa Váš nôž otupil a nedá sa ľahko naostriť je nutné ho nabrúsiť. Pri brúsení odbrusujete materiál z čepele. Tým dosiahne čepeľ v oblasti ostria opäť správnu geometriu. Pre brúsenie máme v ponuke rôzne brúsky na nože a keramické a diamantové ocieľky.

Diamantová ocieľka

Jadro ocieľky pozostáva z nehrdzavejúcej ušľachtilej ocele a je pokryté priemyselnými diamantami. Drsný povrch umožňuje jednoduché zbrúsenie ostria.
Použitie ako pri ocieľkach (pozri vyššie)

Keramická ocieľka

Keramika je tvrdý ale krehký materiál. Povrch je drsný, ale nie tak ako pri diamantovej ocieľke. To ju predurčuje na jemnejšie brúsenie.
Použitie ako pri ocieľkach (pozri vyššie)

Brúsky na nože

Brúsky na nože slúžia na jednoduché a rýchle nabrúsenie Vašich nožov. Keramické elementy zabezpečujú optimálny uhol pre Vaše ostrie. Položte nôž zadnou časťou ostria (pri rukoväti) medzi keramické elementy. Držte nôž kolmo a ťahajte s ľahkým tlakom až po špičku ostria. Opakujte pokým nie je nôž opäť ostrý.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia